K A N C E L A R I A A D W O K A C K A
Pomoc w nagłych wypadkach:
+48 518 558 252
Adwokat Kinga Wołcerz
Pomoc w nagłych wypadkach:
Warszawa
518 558 252
Pomoc w nagłych wypadkach:
Warszawa
518 558 252
W niektórych przypadkach możliwe jest odbywanie kary pozbawienia wolności poza zakładem karnym – w warunkach domowych, w systemie dozoru elektronicznego (SDE).
Czym jest dozór elektroniczny?
System dozoru elektronicznego to forma wykonywania kary pozbawienia wolności (a także środków karnych i zabezpieczających, których wykonanie łączy się z zastosowaniem dozoru elektronicznego) poza zakładem karnym. Dozór elektroniczny polega na kontroli zachowania skazanego przy użyciu środków technicznych.
W systemie dozoru elektronicznego można kontrolować:
1. przebywanie przez skazanego w określonych dniach tygodnia i godzinach we wskazanym przez sąd albo komisję penitencjarną miejscu (dozór stacjonarny),
2. bieżące miejsce pobytu skazanego, niezależnie od tego, gdzie skazany przebywa (dozór mobilny),
3. zachowywanie przez skazanego określonej minimalnej odległości od osoby wskazanej przez sąd (dozór zbliżeniowy).
Karę pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego wykonuje się jako dozór stacjonarny. Środki karne i zabezpieczające w systemie dozoru elektronicznego wykonuje się jako dozór zbliżeniowy lub mobilny.
W skrócie: skazany, któremu umożliwiono odbycie kary pozbawienia wolności w formie dozoru elektronicznego, zobowiązany jest do przebywania przez większość czasu w oznaczonym lokalu. Jest to monitorowane za pomocą m.in. zamontowanego w lokalu systemu i nadajnika w formie bransoletki, który nosi skazany.
Dlaczego warto?
Przede wszystkim odbywanie kary pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego pozwala na opuszczanie lokalu i prowadzenie “normalnego” życia - choć w ograniczonym zakresie. W postanowieniu o udzieleniu zezwolenia na odbycie kary w tej formie sąd określa, w jakich dniach i godzinach skazany może przebywać poza lokalem (maksymalnie 12 godzin dziennie). W tym czasie można np. wykonywać pracę czy uczęszczać na zajęcia na studiach.
Skazany przebywa w znanym mu środowisku, co daje większe szanse na resocjalizację i nie wyklucza go z życia społecznego.
Procedura uzyskania zezwolenia na odbycie kary pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego
Zezwolenie na odbycie kary pozbawienia wolności może być udzielone jedynie na pisemny wniosek skazanego lub jego obrońcy - już po wydaniu wyroku skazującego. Wniosek nie podlega opłacie. Należy go odpowiednio uzasadnić.
Właściwe uzasadnienie wniosku jest o tyle istotne, że w przypadku odmowy udzielenia zgody kolejny wniosek można złożyć dopiero po trzech miesiącach od wydania postanowienia o odmowie; w przeciwnym razie sąd pozostawi go bez rozpoznania.
W sprawach związanych z udzieleniem zezwolenia na odbycie kary pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego właściwy jest sąd penitencjarny, w którego okręgu skazany przebywa, albo komisja penitencjarna działająca w zakładzie karnym, w którym skazany przebywa.
Sąd powinien rozpoznać wniosek w terminie 30 dni od daty jego wpływu. Od postanowienia o odmowie udzielenia zezwolenia przysługuje zażalenie.
Należy podkreślić, że udzielenie przez sąd zgody na taką formę wykonania kary nie jest obligatoryjne.
Co istotne, ta forma odbycia kary ma zastosowanie również m.in. w przypadku zastępczych kar pozbawienia wolności (za niezapłaconą grzywnę czy niewykonaną karę ograniczenia wolności), kary łącznej czy kilku kar pozbawienia wolności niepodlegających łączeniu (o ile ich łączny wymiar nie przekracza okresów, o których mowa poniżej).
Jakie są warunki skorzystania z tej formy wykonywania kary pozbawienia wolności?
Dodatkowo:
Uchylenie zezwolenia na odbycie kary pozbawienia wolności w systemu dozoru elektronicznego
Należy pamiętać, że w niektórych przypadkach sąd może odwołać zezwolenie na wykonywanie kary w systemie dozoru elektronicznego - może się to stać, gdy:
Sąd penitencjarny może odstąpić od uchylenia zezwolenia w wyjątkowych przypadkach, uzasadnionych szczególnymi okolicznościami. Przed uchyleniem zezwolenia sąd penitencjarny, o ile uzna to za konieczne, wysłuchuje skazanego lub jego obrońcę, a także sądowego kuratora zawodowego oraz przedstawiciela skazanego. Na postanowienie o uchyleniu zezwolenia przysługuje zażalenie.
Autorka:
Kinga Wołcerz, adwokatka wpisana na listę Izby Adwokackiej w Warszawie.
Potrzebujesz pomocy prawnej? Zapraszam do kontaktu: