K A N C E L A R I A A D W O K A C K A
Pomoc w nagłych wypadkach:
+48 518 558 252
Adwokat Kinga Wołcerz
Pomoc w nagłych wypadkach:
Warszawa
518 558 252
Pomoc w nagłych wypadkach:
Warszawa
518 558 252
Jeśli zostałeś skazany na grzywnę, to sąd wezwie Cię do jej uiszczenia w terminie 30 dni (chyba że wcześniej dokonano zabezpieczenia majątkowego na Twoich środkach pieniężnych albo mieniu, z którego uzyskano środki pieniężne - wtedy sąd zarządzi ściągnięcie grzywny z tych środków).
Co się jednak stanie, gdy nie zapłacisz grzywny?
1. Sąd spróbuje ściągnąć grzywnę w drodze egzekucji.
2. Sąd może zamienić grzywnę na pracę społecznie użyteczną, gdy egzekucja grzywny nieprzekraczającej stu stawek dziennych okaże się bezskuteczna lub z okoliczności sprawy wynika, że byłaby bezskuteczna. Jest to możliwe także jeśli akurat odbywasz karę pozbawienia wolności (o ile nie jest to już kara zastępcza np. za niewykonane prace społeczne).
3. Sąd może zamienić grzywnę także na karę pozbawienia wolności, jeśli jej egzekucja okazała się bezskuteczna lub z okoliczności sprawy wynika, że byłaby bezskuteczna, a Ty oświadczysz, że nie wyrażasz zgody na podjęcie pracy społecznie użytecznej albo będziesz uchylał się od jej wykonania lub zamiana grzywny na pracę społecznie użyteczną jest niemożliwa lub niecelowa.
Jak się przed tym uchronić?
W każdym czasie możesz po prostu zapłacić grzywnę - nawet jeśli trafiłeś już do jednostki penitencjarnej w celu odbycia zastępczej kary pozbawienia wolności.
Możesz złożyć zażalenie od postanowienia sądu w przedmiocie zamiany kary grzywny na karę zastępczą.
Sąd może (uwaga: nie musi!) w każdym czasie wstrzymać wykonanie zastępczej kary pozbawienia wolności, jeśli oświadczysz na piśmie, że podejmiesz pracę społecznie użyteczną i poddasz się rygorom z nią związanym. Wstrzymanie następuje do czasu wykonania pracy społecznie użytecznej lub złożenia kwoty pieniężnej przypadającej jeszcze do uiszczenia tytułem grzywny. Jeśli jednak będziesz uchylał się od wykonania pracy społecznie użytecznej, sąd zarządzi wykonanie zastępczej kary pozbawienia wolności.
Nie możesz zapłacić grzywny w całości?
Istnieje możliwość rozłożenia jej na raty. Jeżeli natychmiastowe wykonanie grzywny pociągnęłoby dla Ciebie lub Twojej rodziny zbyt ciężkie skutki, sąd może rozłożyć grzywnę na raty na czas nieprzekraczający 1 roku (w niektórych przypadkach do 3 lat).
UWAGA: każda sprawa powinna być rozpatrywana indywidualnie. Powyższe informacje nie stanowią zatem porady prawnej. Jeśli wyżej opisany problem Cię dotyczy – zapraszam do kontaktu.
Autorka:
Kinga Wołcerz, adwokatka wpisana na listę Izby Adwokackiej w Warszawie.
Potrzebujesz pomocy prawnej? Zapraszam do kontaktu: